Náhľadový obrázok

Ligurček lekársky

Ligurček lekársky, vegeta, maggi korenie, (Levisticum officinale), (Apiaceae – mrkvovité), en: lovage, cz: libeček

Charakteristika

Ligurček lekársky je mohutná trváca aromatická bylina, dorastajúca do výšky 1,5 m. Pochádza z východného Stredozemia. Má silnú hranatú a rozkonárenú stonku a perovito strihané prí­zemné listy. Stonkové listy majú blanitú stopku a sú menej delené. Vytvára súkvetia malých žltých kvetov v zloženom okolíku. Plody sú dvojnažky. Celá rastlina, vrátane koreňa, výrazne aromaticky vonia. Ligurček je dobre prispôsobivý prostrediu, je odolný voči mrazom a dobre prezimuje. Po prvých mrazoch sa zatiahne do zeme, nadzemná časť odumrie a rastlina prezimuje pomocou dormantných koreňov.

Zber vňate
Vňať (Herba levistici) sa zbiera pred kvitnutím, pretože po odkvitnutí rastliny listy horknú. Pravidelným strihaním listov, odstraňovaním kvetných bylí a úpravou výšky rastliny sa zaistia kvalitné, stále nové výhonky.

Zber koreňa
Korene (Radix levistici) sa zbierajú v októbri. Po odstránení vňate pri dvojročných alebo trojročných rastlinách na jeseň sa koreň vykope. Potom sa musí očistiť, nasekať a vysušiť. Aróma a chuť z koreňov býva z celej rastliny najsilnejšia. Korene aj vňať sa sušia pri teplotách do 35°C, korenisto voňajú a uschovávajú sa v uzatvorených nádobách. Korene môžete vykopávať aj na jar pred rašením listov.

Využitie

Ligurček sa využíva hlavne ako polievkové korenie. Pridáva sa do varenia čerstvý, sušený alebo mrazený. Stačí ho pridať málo, je naozaj silne aromatický. Výborne ochutí rôzne druhy polievok alebo dusenú zeleninu. Pridáva sa aj do marinád, nakladanej zeleniny, omáčok, pomazánok, strukovinových pokrmov, šalátov alebo k zemiakom. Ligurček sa dobre kombinuje s ostatnými polievkovými koreninami, majoránkou, cibuľou a cesnakom. Sušenú bylinku možno pridávať do niektorých čajových zmesí. Kuchynské pomôcky aj všeličo iné môžete nájsť tu.

Liečivé vlastnosti

Sušená ligurčeková droga obsahuje silicu, furokumaríny, estery or­ganických kyselín, horčiny, cukry, živice a vitamíny. Povzbudzuje chuť do jedla a podporuje tvorbu žalúdočných štiav a vylučovanie žlče. Používa sa aj proti nadúvaniu, pri chorobách močových ciest a mechúra, pri stavoch nervovej vyčerpa­nosti, nervovej labilite, reumatizme a tvorbe potu. Na tieto účely sa pripravuje zápar z 1 – 1,5 čajovej lyžičky drogy na šálku vody, ktorý sa pije v priebehu dňa. Pary horúceho záparu možno inhalovať. Nadmerné požitie drogy môže u citlivých ľudí vyvolať pocit nevoľ­nosti.