Náhľadový obrázok

Kapucínka väčšia

Spoznajte čaro kapucínky: Okrasná, liečivá a navyše jedlá

 

 Taká je kapucínka väčšia, popínavá rastlina, ktorú môžete pestovať v záhrade i na balkóne. V záhonoch je obľúbená, lebo odpudzuje vošky, balkóny krášli vysadená do závesných nádob.

V našich podmienkach sa kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) pestuje ako jednoročná rastlina, keďže je citlivá na mráz. Pochádza zo severných tropických oblastí Južnej Ameriky, kde jej výhonky môžu dorásť až do dĺžky 5 metrov. U nás, samozrejme, sú výhonky kratšie. Okolo opory sa prichytávajú pomocou až 20 cm dlhých stopiek okrúhlych listov. Z pazúch listov vyrastajú jednotlivo na dlhých stonkách lievikovité kvety. Majú päť lupienkov a výraznú ostrohu. Môžu byť jednoduché alebo plné, sú 5 až 6 cm veľké a majú žltú, oranžovú alebo červenú farbu. Z opelených kvetov sa vyvinie trojdielna tobolka obsahujúca semená, ktorými sa rastlina rozmnožuje.


Jedlá pochúťka
Kapucínka sa dá takmer celá zjesť – listy, kvety aj semená. Listy a kvety sa najčastejšie pridávajú do zeleninových a ovocných šalátov, tvarohových a vajcových nátierok, polievok či omáčok, ktorým dodávajú korenistú príchuť. Kvetmi môžete ozdobiť jednohubky alebo iné pokrmy.

Semená nie je potrebné nijako upravovať, tiež sa môžu pridať do šalátov a nátierok. Zelené puky naložené do octu sa používajú ako kapary, ocot môžete prifarbiť a ochutiť kvetmi.

 

Liečivé účinky

Kapucínka má silné a širokospektrálne antibiotické účinky. Čerstvá šťava alebo obklady z rozdrvených listov majú dezinfekčný účinok pri aplikácii na poranenú pokožku, kde ničí mikroorganizmy, ktoré by mohli zapríčiniť zápal. Pôsobí proti väčšine kmeňov baktérií, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia močových a dýchacích ciest. Pomáha proti vypadávaniu vlasov či tvorbe lupín. Listy na prípravu čaju sa dajú sušiť do zásoby.