Náhľadový obrázok

Tymian obyčajný

Tymián obyčajný (Thymus vulgaris) je rastlina veľmi podobná volne rastúcej obľúbenej materinej dúške. V poslednej dobe hojne využívaný aj ako korenie z výraznou vôňou obľúbený hlavne v stredomorskej kuchyni. Známe sú však aj jeho účinky na ľudskú psychiku či zdravie. Je to trvácny, malý rozkonárený poloker vysoký 5-40 cm. Kvitne od mája až do septembra bielym alebo fialovým kvetom a je nenáročný na pestovanie. Najlepšie je zbierať ho dopoludnia. Sušíme ho pozvoľna, ideálne vo zväzkoch a v tieni.

Jeho využitie je najmä ako korenie. Používame čerstvú ale i vysušenú vňať. Korení sa ňou mäso (i hydina, ryby a divina), syry, šaláty, strukoviny, dusená zelenina. Pre svoju silnú arómu býva hlavným korením, ktoré zlepšuje trávenie a pôsobí ako prevencia proti nadúvaniu. Tymián obsahuje mnohé účinné látky, vďaka čomu sa využíva aj na liečebné účely.
Obsahuje:

Bielkoviny,tuk, sacharidy, silica, vláknina, vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, kyselina listová, kyselina pantoténová,vitamíny A, B a C

Priaznivé účinky tymianu

proti depresii, na zlepšenie nálady

pri nadúvaní, hnačkách - celkovo pozitívne pôsobí na tráviaci systém

pomáha pri kašli a infekčných chorobách

má silné antiseptické pôsobenie - hubí baktérie, plesne, parazity

pri zápaloch v ústach

má močopudné účinky, býva používaný pri zápaloch močových ciest

zvyšuje imunitu

stimuluje krvný obeh

mierne afrodiziakum

pomáha uvoľňovať hlien, prečisťuje pľúcne tkanivo

 

Vonkajšie použitie:

pre zlepšenie pleti

kúpeľ proti únave

tíši svrbenie pri poštípaní hmyzom
 

Čaj z Tymiánu

čaj si pripravíme z jednej čajovej lyžičky sušeného tymiánu, ktorú zalejte 2 až 2,5 dcl vody. Túto zmes privedieme do varu a následne vypneme. Čajovú zmes necháme lúhovať cca 10-12 minút. Následne čaj zlejeme a ešte teplý vypijeme.

Užívame maximálne 3x denne. Nie je vhodný pre dlhodobé užívanie.

Pozor - tymián nie je vhodný pre tehotné ženy a ľudí so srdcovými poruchami.