Náhľadový obrázok

Tymian citrónový

Citrónový tymian je zaujímavá trvalka, ktorá vyniká medzi ostatnými druhmi tymiánov svojou osviežujúcou citrónovou vôňou

Má priaznivý vplyv na zdravie, takže sa používa v kuchyni, v medicíne i v kozmetickom priemysle.

 

Celá rastlina je veľmi dekoratívna. Môže sa pestovať samostatne alebo v skupinkách, napríklad ako užitočná obruba záhonov alebo nízky plôtik medzi dekoratívnou a úžitkovou záhradou. Kvety sú medonosné, preto ich v lete milujú hlavne včely a motýle.

Tymian ako taký má veľmi široké použitie:
Pôsobí ako expektorant a antitusikum – zmierňuje zápal hrdla (napr. V kombinácii s podbeľom). Má upokojujúci účinok na nervový systém. Pri ťažkostiach s laryngitídou, bolesťami v krku, tonzilitídu a múčnivka. Tymianový olej sa tiež používa na výrobu mydiel a aromaterapeutických zmesí, pôsobiacich proti depresiám. Používa sa na liečbu gastritídy a gastrointestinálnych chorôb. Ako aktívna zložka sa používa pri výrobe parafarmaceutík a kozmetiky (ústna voda, zubné pasty a pod.). Sušená bylinka sa používa pre liečivé kúpele a obklady na akné, vyrážky a seborhea. V kuchyni poslúži ako skvelé korenie na mäso alebo do šalátov, polievok či do omáčok.


Citrónový tymián v kuchyni
Je to cenené korenie, ktoré obohacuje chuť pokrmov a dodáva im jemnú citrónovú vôňu. Je obzvlášť vhodný na ochutenie hydiny, rýb a zeleniny, ako aj ovocných šalátov a alebo napríklad zaváranín a džemov . Uľahčuje trávenie, preto ho stojí za to pridávať najmä k mastným jedlám. A vyrobiť sa z neho dajú aj aromatické octy a oleje. Ak chcete získať voňavý tymianový olej, pridajte do olivového oleja sušené vetvičky citrónového tymianu nechajte všetko asi tri týždne odpočívať. Po precedení používajte všade tam, kde by ste inak použili obyčajný tymianový ocot alebo olej..

Citrónový tymián v kozmetike
Túto bylinku vo forme odvarov možno pridať do kozmetického kúpeľa . Ide okrem iného o spôsob, ako zlepšiť krvný obeh a celkovo posilniť telo a imunitu . Opláchnutie vlasov odvarom z tymianu a rozmarínu vám tiež pomôže zbaviť sa lupín. Kozmetický priemysel používa olej z citrónového tymianu ako antiseptickú zložku v ústnych vodách a zubných pastách.

Použitie citrónového tymianu v medicíne – ako pripraviť napríklad liečivý čaj?

Citrónový tymián obsahuje okrem iného éterické oleje , taníny a flavonoidy, vďaka ktorým priaznivo pôsobí pri liečbe a prevencii mnohých chorôb. Kloktadlo v podobe infúzie z tymianu pomôže sa zápalom hrdla, podporuje dezinfekciu ústnej dutiny a svoje využitie nájde aj pri liečbe bronchitídy . Olej z citrónového tymianu sa potom používa pre inhaláciu pri ochoreniach horných dýchacích ciest a pri sínusitíde . Esenciálny olej získaný z tymiánu (nielen citrónového) sa používa v aromaterapii a to ako prostriedok proti depresiám a pre dobrú náladu. A profesionálne vedené olejové masáže majú relaxačný účinok a pomáhajú pri migrénach . Liečivý tymianový čaj sa pripravuje ľahko a to zaliatím jednej lyžičky sušenej vňate (alebo dvoch lyžičiek čerstvej vňate) jednou šálkou vriacej vody. Tymianový čaj lúhujeme asi 15 minút. Po vychladnutí je pripravený na pitie. Popíjanie infúzie (tymiánu, luhovaného cez noc) má priaznivý účinok na fungovanie tráviaceho systému . Po konzumácii ťažkých potravín a po pití alkoholu vás tymianový čaj zbaví žalúdočných ťažkostí, nadúvania a pálenie záhy . Jeho pravidelné pitie tiež zlepší stav vašej pokožky.